Z okazji andrzejek każdy czytelnik odwiedzający bibliotekę szkolną mógł poczęstować się cukierkiem z wróżbą. Wzbudziło to wśród dzieci duże zainteresowanie, toteż chętnie odwiedzały bibliotekę. Wróżenie nie jest sprawą łatwą... Babcie naszych babć musiały się bardzo natrudzić w andrzejkowy wieczór, by dowiedzieć się kiedy wyjdą za mąż, jak będzie wyglądał ich mąż i z której strony przybędzie. Czas płynie, ale nadal chcemy poznać co nas "kiedyś" czeka. Andrzejkowe wróżby podobno zawsze się spełniają, warunek jest tylko jeden: trzeba mieć wyobraźnię i poczucie humoru. Wszyscy bawili się znakomicie, a wróżby traktowano z przymrużeniem oka. Było wesoło i tajemniczo.
Andrzejkowe wróżby w bibliotece szkolnej
Andrzejki z Harry Potterem w klasach I - III
Andrzejki z Harry Potterem w klasach I - III
26 listopada 2024 r. w klasach I - III odbyły się Andrzejki z Harrym Potterem. W tym dniu korytarze naszej szkoły były przepełnione magią, ponieważ uczniowie przebrali się za czarodziei i czarodziejki. W podobnym klimacie był przygotowany również wystrój naszej sali. Dzieci mogły więc "złapać klimat" tego magicznego dnia. Na początku zadaniem wszystkich było zdać test z zaklęć, aby dostać się do szkoły w Hogwarcie. Oczywiście zdali go wszyscy bezbłędnie i po zaklęciu Alohomora, otworzyły się drzwi do niesamowitej zabawy, której towarzyszyła muzyka, wiele konkurencji, wróżby i quizy. Ta magiczna zabawa na pewno pozostanie w pamięci każdego uczestnika.
89
Rozstrzygnięcie konkursu w klasach I - III "JEŻ - SUPER ZWIERZ"
Rozstrzygnięcie konkursu w klasach I - III "JEŻ - SUPER ZWIERZ"I miejsce: Emil ZdunekII miejsce: Nikola LipińskaIII miejsce: Nikodem LeśniakWyróżnienia: Milena Grębowska i Przemek Grębowski, Jakub Wojtysiak oraz Melania Strzykalska. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za tyle kreatywnych prac! Życzymy dalszych sukcesów.
10
Liczne sukcesy naszych zdolnych uczniów
W środę 27 listopada 2024 r. odbył się w naszej szkole apel w celu wręczenia nagród uczniom za różnorodne konkursy. Uczennice Lena Bogaczyk oraz Mariia Molodyk zaprezentowały swój talent gry na flecie, który zagwarantował im II oraz I miejsce w Wojewódzkim konkursie gry na flecie podłużnym dla ogólnokształcących szkół podstawowych. Nasze uczennice Dagmara Kubaś, Natalia Szyduk oraz Olga Grygiel otrzymały nagrody za zdobycie podium w konkursie organizowanym przez Wielkopolskie Centrum Recyklingu "Obieg zamykamy - nowe produkty wytwarzamy". Podczas apelu zostały również wręczone nagrody za konkursy zorganizowane przez klasę 8b w ramach dyżuru klasowego tj. konkurs plastyczny "Jesienne cuda z liści", konkurs na jesienny wiersz, konkurs origami, turniej gier planszowych oraz klasę 8a - turniej gry w UNO oraz oraz Szkolny Konkurs Fotograficzny "Jesień w kadrze". Rozstrzygnięty został także konkurs "Moja pasja" organizowany w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery przebiegającego pod hasłem: Pasja, motywacja, odwaga. Ponadto, uczniowie otrzymali nagrody z konkursu rodzinnego o bohaterze wojennym. Marietta Balicka rozdała nagrody za plastyczny konkurs z matematyką w tle. Natomiast samorząd uczniowski nagrodził najfajniejsze stroje ubrane w ramach Dnia Postaci Z Bajek oraz nagrodził klasę 1c za 100 procentowe zaangażowanie się w tą akcje. Wszystkim uczniom jeszcze raz bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
27
Tydzień zdrowego odżywiania w klasach I - III
O owocach uczniowie wiedzą bardzo dużo. Każdy wie, jak ważne jest jedzenie owoców - nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim - zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też dzieci postanowiły zrobić pyszną i zdrową sałatkę owocową oraz szaszłyki. Robienie sałatki owocowej oraz szaszłyków było wielką frajdą i zabawą, dzieci przygotowały się do tego solidnie. Każde przyniosło z domu potrzebne akcesoria i różne owoce. Po wcześniejszym ich umyciu uczniowie zabrali się do pracy. Dobrze to widać na załączonych zdjęciach, a samodzielnie zrobione owocowe posiłki wszystkim smakowały wyśmienicie.
46
Dzień Pluszowego Misia 2024
W poniedziałek 25 listopada 2024 roku świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Pluszowy miś jest symbolem szczęśliwego dzieciństwa. Uczniowie naszej szkoły w tym dniu chętnie przynieśli swoje maskotki. Można było zobaczyć różnego typu misiaczki. Niektóre małe, inne większe... inne większe niż nasi uczniowie! Niektórzy uczniowie założyli bluzki z misiami, ubierali uszka czy mieli inne atrybuty, które pozwoliły im świętować ten niezwykły dzień. Na górnym korytarzu pojawiła się ścianka, z której chętnie korzystali najmłodsi. Serdecznie zapraszamy do naszej galerii, żeby przekonać się jaki to jest fantastyczny dzień!
59
Żółte emotki zaatakowały szkołę!
W czwartek 21 listopada 2024 r. w naszej szkole zagościły żółte buźki oraz serca symbolizujące uśmiech, radość i życzliwość. Dzień Życzliwości i Pozdrowień to święto, które na dobre zagościło w naszych szkolnych kalendarzach. Wiele szkół rokrocznie, 21 listopada, celebruje ten dzień wykorzystując go do uświadamiania całej społeczności szkolnej, jak ważna jest życzliwość na co dzień, nie tylko od święta. I nie chodzi tutaj o spektakularne czyny, ale małe gesty, które czynią świat lepszym. Życzliwość kryje się w drobiazgach dnia codziennego. Nie kosztuje nas właściwie nic, a może działać cuda. Zwykły uśmiech, ciepłe słowo czy miły gest potrafią zmienić komuś dzień. Pamiętajmy także, że dobro zawsze do nas wraca, a dzięki uprzejmości, sami stajemy się szczęśliwsi. Dzięki tej akcji nasi uczniowie mogli wysłać sobie pozdrowienia, wylosować miłą myśl, poczęstować się życzliwą sentencją oraz wysłać drugiej osobie ciepły uśmiech.
Dzień życzliwości 2024
W dniu 21 listopada.2024 r. w klasach I - III obchodziliśmy Dzień Życzliwości to dzień dobrych uczynków, pozytywnej atmosfery i serdeczności. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych myśli. W tym dniu dzieci słuchały opowiadań, których bohaterami była życzliwość, rozmawialiśmy o tym, jak okazywać sobie nawzajem dobroć, koleżeństwo i uprzejmość, a także kulturalnie odnosić się do rówieśników i dorosłych. Obdarowywaliśmy się uśmiechami, niespodziankami, uczestniczyliśmy w integracyjnych zabawach koleżeńskich. Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniała okazja aby przypomnieć sobie, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, dobrze, że tu jesteś, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy.
Sukcesy naszych uczennic w wojewódzkim konkursie gry na flecie podłużnym
W dniu 22 listopada 2024 roku w Poznaniu odbył się Finał Wojewódzkiego Konkursu gry na flecie podłużnym dla ogólnokształcących szkół podstawowych. Konkurs odbywa się pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu. W finale udział wzięły dwie uczennice naszej szkoły: Lena Bogaczyk z klasy 5b oraz Mariia Molodyk z klasy 8b. Po występie jednej z naszych dziewczyn konferansjer i organizator konkursu Pan Jarosław stwierdził że "...poziom konkursu z roku na rok rośnie". I "wykrakał"!!! Lena w kategorii klas 4-5 zdobyła II miejsce! Mariia w kategorii klas 6-8 zdobyła pierwsze miejsce! Poziom był naprawdę wysoki czego dowodem jest fakt, że po raz pierwszy w historii konkursu Jury przyznało ex aequo dwa pierwsze miejsca!!! Dziewczęta gratulujemy! Uczestniczki do konkursu przygotował nauczyciel muzyki pan Karol Michalak.
20
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2024
W naszej szkole, jak co roku, obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, który w tym roku przypadał na 15 listopada. Pomysłodawcą tego wydarzenia jest Andrzej Grabowski - pasjonat nauczania matematyki w sposób zabawowy. Jako organizator Mistrzostw Polski w Tabliczce Mnożenia poszedł o krok dalej, bowiem tabliczka mnożenia jest uniwersalna i identyczna na całym świecie! I tak, od 2011 roku, kontynuujemy tę międzynarodową tradycję. Uczniowie klas 2 - 8 zmierzyli się z zadaniami z mnożenia i dzielenia, które były dopasowane do ich umiejętności. Osoby, którym udało się uzyskać 100% poprawności zdobyły tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Gratulujemy! Poniżej prezentujemy krótką fotorelację z tego wyjątkowego dnia.
17
Sukces naszych uczennic w Konkursie Plastycznym pt. "Obieg zamykamy - nowe produkty wytwarzamy"
19 listopada 2024 r. odbyło się podsumowanie powiatowego konkursu plastycznego pt. "Obieg zamykamy - nowe produkty wytwarzamy", którego organizatorem było Wielkopolskie Centrum Recyklingu - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Jarocinie. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu projektów minimum 3 z 6 postaci bohaterów "Gospodarki Obiegu Zamkniętego". Na konkurs wpłynęło ponad 300 prac plastycznych w trzech kategoriach wiekowych. Nagrodzonych zostało dwunastu laureatów, wśród których znalazły się uczennice naszej szkoły. W kategorii klas IV - VI pierwsze miejsce otrzymała Dagmara Kubaś, a w kategorii klas VII - VIII pierwsze miejsce zdobyła Natalia Szyduk a drugie miejsce Olga Grygiel. Serdecznie gratulujemy! Laureaci otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe oraz kalendarze na rok 2025 z dwunastoma nagrodzonymi pracami. Konkursem w szkole koordynowała nauczycielka plastyki i techniki pani Eugenia Lewandowska.
Spotkanie z matematyką
I zakończyły się dwa tygodnie spotkania z matematyką. W tym czasie uczniowie na korytarzach mogli rozwiązywać zadania logiczne. Niektórzy robili to indywidualnie po lekcjach inni wyruszyli całymi klasami i pojawił się wspaniały pomysł na stacje zadaniowe. Uczniowie chętnie rozwiązywali zadania. Posypały się wspaniałe oceny pomimo, że niektóre zadania wcale nie były takie łatwe. Na górnym korytarzu pojawiła się gazetka o znanych matematykach, a na dolnym korytarzu uczniowie mogli poczytać ciekawostki z matematyki. Chcąc zaangażować najmłodszych pojawił się konkurs oczywiście z matematyką w roli głównej. Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wzięcie udziału w tym pierwszym, ale nie ostatnim spotkaniu z matematyką.
Pozdrawiają nauczyciele matematyki26
W międzyplanetarnej podróży
Uczniowie klasy 7b na podsumowanie pracy z lekturą "Mały Książę" mieli za zadanie wykonać wskazaną w drodze losowania planetę. Oprócz asteroidy B 612 zamieszkałej przez Małego Księcia oraz planetek Króla, Pijaka, Latarnika, Próżnego, Geografa i Bankiera, powstały planety Miłości, Więźnia, Palacza oraz Odludka. Wszystkie prace można podziwiać na górnym korytarzu naszej szkoły.
32
Warsztaty żywieniowe w klasie 5a
W dniu 15 listopada 2024 r. klasa 5a wzięła udział w warsztacie żywieniowym. Projekt "Wybieram zdrowie, bo wiem co jem" jest realizowany przez Zakład Usług Komunalnych w Jarocinie. Zajęcia prowadziła pani Karolina Bruchal - Bąk, która przedstawiła właściwe proporcje, w jakich należy spożywać warzywa, owoce oraz białko i węglowodany w codziennej diecie. Uczniowie ważyli warzywa i owoce, aby zapoznać się z ich masą. Następnie prowadząca podała zalety zjadania warzyw i owoców pogrupowanych według ich barw. Uczniowie wykonali zadania interaktywne z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, utrwalające poznane właściwości warzyw i owoców. Podsumowanie zajęć odbyła się przy pomocy koła fortuny. Uczniowie losowo wybierali pytania, łatwe, trudne i typu prawda - fałsz oraz zadania i nagrody. Na zakończenie uczniowie otrzymali drobne upominki od organizatora projektu. Zajęcia bardzo podobały się wszystkim uczniom klasy 5a. Dziękujemy pani Karolinie za poprowadzenie ciekawych zajęć i utrwalenie najważniejszych zasad żywieniowych.
4
Klasy trzecie w kolejnym zadaniu projektowym "Mali Odkrywcy Wielkiej Brytanii"
Uczniowie klas 3a i 3b wykonali zadanie w ramach projektu "Mali Odkrywcy Wielkiej Brytanii", które polegało na odkodowaniu flagi Wielkiej Brytanii oraz wykonaniu małej flagi z pamięci. Uczniowie spisali się na medal.
7
Słowiański rytuał spotkania z duchami na deskach Jarocińskiego Ośrodka Kultury, czyli mickiewiczowskie "Dziady" w wykonaniu uczniów i absolwentów naszej szkoły!
Listopad zajmuje wyjątkowe miejsce w polskiej tradycji - to czas zadumy i skupienia. Właśnie w takim nastroju 13 listopada tłumnie zgromadziliśmy się w Jarocińskim Ośrodku Kultury na niezwykłym wydarzeniu - spektaklu na motywach II części mickiewiczowskich "Dziadów" w wykonaniu uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego. Pomysłodawczyniami tego projektu były polonistki - Magdalena Rojewska i Natalia Kaczmarek, które ochoczo przystąpiły do jego realizacji. Okazało się, że wśród naszej młodzieży nie brakuje adeptów sztuki aktorskiej, a niezwykle utalentowani absolwenci "Trójki": Marcin Musiela i Joanna Gola z chęcią odpowiedzieli na zaproszenie do wspólnego przedsięwzięcia. Wszyscy nasi aktorzy spisali się na medal i to aż dwukrotnie! Pierwszy występ o godz. 11:00 dedykowany był uczniom najstarszych klas szkół podstawowych z terenu Gminy Jarocin, natomiast na wieczorne spotkanie tłumnie przybyły rodziny naszych aktorów, zaproszeni goście, sympatycy naszej szkoły i mieszkańcy Jarocina. Dopełnieniem wspaniałej gry aktorskiej była nastrojowa muzyka, własnoręcznie wykonana dekoracja i starannie przygotowane stroje, co zaowocowało prawdziwą teatralną ucztą dla duszy i ciała. Ważnym wydarzeniem dla występujących było przemówienie wyjątkowego gościa - dyrektora Wydziału Oświaty i Kultury - pana Marka Sobczaka, który ciepłymi słowami uznania z pewnością dodał skrzydeł naszej młodzieży i przy okazji zainicjował kilkuminutowe owacje na stojąco. Ogromne podziękowania należą się również rodzicom naszych uczniów - za przygotowanie strojów, elementów wystroju i wszelką pomoc przy tworzeniu spektaklu. W przedstawieniu wystąpili: Guślarz - Marcin Musiela, Widmo Złego Pana - Joanna Gola, Pasterka - Natalia Kubiak, Rózia - Natasza Wikary, Józio - Bruno Misiak, Kruk - Mariia Molodyk, Sowa - Magdalena Mikołajewicz, Starzec - Borys Deichsler, chór ptaków nocnych: Jowita Witczak, Agata Bartoszak, Dorota Kosiewska, Maja Tauchert, Julia Plesiak, Justyna Michalak, Natalia Ranosz, Natasza Hodór, chór: Maksym Hoderny, Antoni Wolski, Maja Antczak, Agata Schubert, Wiktoria Zalewska, Weronika Waszkiewicz, Wiktoria Waszkiewicz, Alicja Szkudlarek, Julia Matysiak, Maja Szewczyk, Zuzanna Matyla, Kamila Jóźwiak, Yana Demianchuk i Anna Kwieciak.
9
Mali ratownicy
Dnia 12 listopada 2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z ratownikiem medycznym, panią Dagmarą Brzezińską. Spotkanie miało na celu zapoznanie uczniów klas drugich z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia zdrowia. Pani Dagmara w bardzo przystępny sposób opowiedziała dzieciom o swojej pracy i przedstawiła najważniejsze zasady postępowania w razie wypadków. Uczniowie dowiedzieli się, jak rozpoznać sytuację wymagającą pomocy medycznej i jak wezwać karetkę pogotowia. Pani Dagmara pokazała również, jak przeprowadzać podstawowe czynności ratunkowe, takie jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) na fantomie oraz układanie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, co spotkało się z dużym zainteresowaniem dzieci. Zajęcia były połączone z ćwiczeniami praktycznymi, dzięki którym uczniowie mogli lepiej zrozumieć, jak ważna jest szybka reakcja w sytuacjach kryzysowych. Na zakończenie spotkania pani Dagmara odpowiedział na pytania uczniów, wyjaśniając, jak zachować spokój i bezpieczeństwo w przypadku wypadków. Dzieci były bardzo zainteresowane tematyką i zadały wiele pytań związanych z zawodem ratownika medycznego. Spotkanie miało na celu nie tylko zwiększenie świadomości uczniów na temat udzielania pierwszej pomocy, ale także pokazanie, jak ważną rolę w ratowaniu życia odgrywa szybka i odpowiedzialna reakcja. Na zakończenie zajęć, każdy otrzymał dyplom małego ratownika.
16
Rzymscy legioniści w "Trójce"
12 listopada 2024 r. w naszej placówce gościliśmy rzymskich legionistów. Byli to członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej "Bellator Societas" pan Marek Sobczak i pan Andrzej Stanisławski. Wczoraj występowali w większej grupie z okazji obchodów Dni Patrona Miasta i Święta Niepodległości, uczestnicząc w inscenizacji o św. Marcinie. Ich wyposażenie jest wierną repliką uzbrojenia rzymskiego żołnierza. Goście opowiadali w klasie Va o elementach rzymskiego uzbrojenia, o taktyce Rzymian oraz o rzymskich imperium. Pokazywano też uczniom to, jaki był ciężar zwłaszcza pancerza, miecza oraz ciężar tarcz. Każdy uczeń miał możliwość chwycić za tarczę, czy też za rzymskiego gladiusa. Można też było założyć rzymski pancerz. Na końcu grupa uczniów wspólnie z panem Andrzejem utworzyła słynnego rzymskiego "żółwia" i wzniosła okrzyk "Roma Aeterna" ("Wieczne Miasto"). Dziękujemy panu Markowi i panu Andrzejowi za ciekawą lekcję historii.
24
Poczet sztandarowy na mszy świętej i capstrzyku z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Dnia 9.listopada 2024 r. nasz poczet sztandarowy w składzie Fabian Ostojski, Martyna Michalak i Maja Antczak reprezentowali naszą szkołę w uroczystych obchodach z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Sztandar uczestniczył w mszy świętej w kościele oo. Franciszkanów w intencji narodu i Powstańców Wielkopolskich. Następnie wspólnie z innymi pocztami w asyście pododdziałów wojska przemaszerował na płytę jarocińskiego Rynku, gdzie odbył się capstrzyk z ceremoniałem wojskowym, odczytano apel poległych i oddano salwę honorową. Opiekunem pocztu był pan Hubert Grzesiak.