Dzień Chłopaka w klasie 5a
- Po apelu z okazji Dnia Chłopaka dziewczyny z klasy 5a przygotowały dla swoich kolegów - oprócz oczywiście życzeń - poczęstunek połączony z kartami uno, grami planszowymi, warcabami i memo. Były chipsy, winogrona, mandarynki, chrupki, cukierki i popcorn. To był bardzo miły dzień. Niech żyją nasze chłopaki - wszystkiego dobrego!8
Szkolny Turniej Gry w UNO
UNO to ulubiona gra karciana wielu osób. Powstała ponad 40 lat temu i do dziś bawi i cieszy graczy na całym świecie. W poniedziałek 30 września w naszej szkole po raz pierwszy odbył się Szkolny Turniej Gry w UNO, w którym wzięło udział blisko trzydziestu jej pasjonatów. Po wylosowaniu numerów stolików uczniowie zasiedli do zaciętej rozgrywki. Zwycięzca z każdego stolika przechodził do kolejnego etapu. Ostatecznie, po 4 etapach gry udało się wyłonić zwycięzcę. Mistrzem turnieju został Jakub Paroń, tytuł wicemistrza zdobyła Marietta Balicka, a na 3 stopniu podium uplasowała się Patrycja Surdukowska. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Nagrody zostaną wręczone na uroczystym apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Turniej został zorganizowany w ramach dyżuru klasy 8a.
17
Intrygi i sądowe przepychanki, czyli Dzień Chłopaka na wesoło!
30 września 2024 r. tradycyjnie obchodzimy Dzień Chłopaka. Z tej okazji uczniowie klasy 8a i 8b przygotowali humorystyczne przedstawienie, które zaprezentowali szkolnej społeczności. Skecz był parodią znanego serialu paradokumentalnego, a ósmoklasiści świetnie wczuli się w swoje role wywołując uśmiechy na twarzach oglądających. Widownia mogła podziwiać również występy muzyczne naszych solistek - Mai i Marii. Po części artystycznej nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów w konkursach organizowanych przez nasze anglistki w ramach Europejskiego Dnia Języków - "Mistrzowska Drużyna Anglistów THE BEST TEAM" i "Konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych", a także konkursie ogłoszonym przez SU "Najpiękniejszy obraz z kropek" oraz konkursach prowadzonych w ramach dyżuru klasy 8a - "Najbardziej kreatywny krawat" i "Super Chłopak". Wszystkim chłopakom - tym małym i tym już całkiem dorosłym życzymy wszystkiego co najwspanialsze!
34
Akcja integracja, czyli nocka klas ósmych w szkole
Nocka w szkole to świetna okazja do integracji uczniów, rozwijania umiejętności współdziałania i pracy w zespole, a także nabycia umiejętności społecznych. W piątek 27 września 2024 r. o godz. 21:30 uczniowie klasy 8a i 8b spotkali się w sali gimnastycznej by odkryć jej nocne oblicze. Przeżyliśmy noc pełną wrażeń - była pizza, tańce, zacięte rozgrywki w siatkówkę i zbijaka, gry planszowe i dłuuugie rozmowy. Opiekunkami i pomysłodawczyniami spotkania były wychowawczynie: pani Agnieszka Borkiewicz i pani Natalia Kaczmarek. Za wsparcie w organizacji i opiekę nad ósmoklasistami dziękujemy również paniom: Paulinie Mikołajczak i Weronice Szczepaniak.
20
Akcja skalniak
W sobotni poranek, 28 września 2024 roku odbyła się społeczna akcja zakładania szkolnego skalniaka przy naszej szkole. Wydarzenie było zorganizowane z inicjatywy nauczycielek klas drugich pani Adrianny Koniecznej i Adrianny Chlebowskiego a w przedsięwzięcie zaangażowały się zarówno dzieci, jak i ich rodzice.
Głównym celem akcji było utworzenie atrakcyjnego i edukacyjnego miejsca na terenie szkoły, które będzie służyło zarówno do celów rekreacyjnych, jak i edukacyjnych. Skalniak, czyli ogród złożony z roślin skalnych, kwitnących roślin miododajnych, cebulowych będzie umożliwiał dzieciom naukę o różnych gatunkach roślin, ich pielęgnacji, a także wzbogaci szkolne podwórko o estetyczny element przyrodniczy.
Przed rozpoczęciem prac, rodzice przygotowali wyznaczony obszar pod skalniak. Wykonano odchwaszczanie, a następnie wykopanie odpowiednio głębokiego podłoża, aby stworzyć warunki do nasadzeń. Dzięki uprzejmości rodziców i dobrej organizacji udało się zorganizować 5 ton ziemi, koparkę, którą wykonano cześć prac, ziemnych, sprzęt budowlany, kamienie oraz drewno przekazane przez Nadleśnictwo Jarocin. Rodzice i dzieci aktywnie i sprawnie wykonali przydzielone zadania. Po zakończeniu prac wszyscy uczestnicy wzięli udział w sprzątaniu terenu. Wspólnie zebrali narzędzia, uporządkowali teren wokół skalniaka, a także zadbali o estetyczny wygląd całego obszaru. O słodki poczęstunek, kawę oraz napoje zadbały nauczycielki.
W wyniku wspólnej pracy powstał piękny szkolny skalniak, który w najbliższych latach będzie miejscem nauki, relaksu i obcowania z naturą. Nauczycielki planują dalsze działania mające na celu pielęgnację i rozwój skalniaka przez dzieci z klas 1-3.
Akcja zakończyła się sukcesem, a udział zarówno dzieci, jak i rodziców pokazał, jak wiele można osiągnąć dzięki współpracy. Wspólna praca nie tylko wzbogaciła przestrzeń szkolną, ale również zacieśniła więzi między rodzicami, uczniami i nauczycielami. Skalniak stanie się ważnym punktem na mapie szkoły, a my już dziś zapowiadamy kolejne akcje związane z jego pielęgnacją i rozwijaniem.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników akcji. Jesteście wspaniali!
17
Międzyklasowy Konkurs Super Chłopak
Dzień Chłopaka zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs, w którym reprezentanci klas 4-8 mogli zawalczyć o miano Super Chłopaka. Dziewczyny z klasy 8a przygotowały dla nich kilka wymagających konkurencji. Po zawziętej, ale serdecznej rywalizacji udało się wyłonić zwycięzców: I miejsce zajął Antoni Wolski z klasy 8b, II miejsce Borys Deichsler z klasy 8a, a miejsce III Filip Matyla z VI a. Nagrody zostaną wręczone na poniedziałkowym apelu. Pamiętajcie panowie - wszyscy jesteście super chłopakami!
13
Jabłkowy zawrót głowy! Akcja klasy 8a z okazji Dnia Jabłka
- 16
Czy wiecie, że 28 września to Dzień Jabłka? Z tej okazji uczniowie klasy 8a w ramach dyżuru klasowego przeprowadzili akcję pod hasłem "Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie". Ósmoklasistki z wychowawczynią panią Natalią Kaczmarek odwiedziły najmłodszych uczniów naszej szkoły i częstowały ich słodkimi jabłkami z lokalnego sadu. Jabłka rozdano także nauczycielom i starszym uczniom. Ponad 20 kg jabłek rozeszło się w mgnieniu oka. Na dolnym korytarzu, tuż przy wejściu pojawiło się także kilka ciekawostek dotyczących tego najpopularniejszego w Polsce owocu. Zachęcamy do uczczenia tego słodkiego i zdrowego dnia!
Światowy Dzień Jabłka - biblioteka szkolna
- 30
W piątek 27 września 2024 r. biblioteka szkolna zaproponowała obchody Światowego Dnia Jabłka. Wszyscy wiemy, że te owoce mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie.Przygotowałam gazetkę tematyczną i napis, który przyozdobił korytarz szkolny przy bibliotece. Ogromną frajdę sprawiła dzieciom przygotowana przez mnie fotobudka. Każdy mógł stać się bohaterem wiersza Brzechwy i zamienić się w robaczka. Były zdjęcia i dużo dziecięcego śmiechu. Dodatkowo uczniów klasy 2a zaprosiłam na zajęcia dotyczące Światowego Dnia Jabłka. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały króciutki film edukacyjny "Ciekawostki o jabłkach", dzięki któremu poszerzyły swoją wiedzę o jabłkach oraz nabyły cenne informacje na temat walorów zdrowotnych i odżywczych tych owoców. Poznały też wiersz Jana Brzechwy "Entliczek-pentliczek". Bezbłędnie wypełniły karty pracy, co pokazało, że z uwagą wysłuchały tekstu. Na koniec wykonały robaczka z drucika kreatywnego i skosztowały pysznych jabłuszek.W dniu dzisiejszym każdy czytelnik, który wypożyczył książkę z biblioteki otrzymał jabłko, które dostarczyła nam pani Renata Andrzejewska. Bardzo dziękujemy za wspaniały prezent. Myślę, że to był wspaniały dzień pełen wrażeń. Uczniowie dowiedzieli się, że warto regularnie jeść jabłka. Uważam, że biblioteka jest bardzo dobrym miejscem, aby promować zdrowe odżywianie.B. Sieradzka
Europejski Dzień Języków w "Trójce"
Europejski Dzień Języków w "Trójce"
- 39
25 września 2024 roku obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. W tym dniu uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych oraz językowych. Na sali gimnastycznej czekało na uczniów wiele atrakcji tj. malowanie zabytków europejskich, wspólny taniec oraz stacje dydaktyczne, które zawierały zadania z kodami QR, zagadki na platformie quizziz oraz kahoot, rozpoznawanie flag i stolic państw europejskich, quiz o łamańcach językowych, uzupełnianie angielskich piosenek, rozpoznawanie zwrotów w różnych językach oraz budowanie słynnych zabytków w Europie z klocków lego. Dzień ten był dla uczniów świetna lekcją o krajach europejskich połączoną z wyśmienitą zabawą.
"Lekturowe potyczki" w klasie 3b
W środę 25 września 2024 r. odbyło się drugie w tym roku spotkanie z cyklu "Lekturowe potyczki", tym razem w klasie 3b. Uczniowie podobnie jak ich rówieśnicy z klasy 3a przeczytali wcześniej książkę Joanny Papuzińskiej "Asiunia". To piękna i wzruszająca książka, która porusza trudny dla dzieci temat. Autorka ukazuje wojnę z perspektywy dziecka. Dla kilkuletniej bohaterki wszystko wokół niej jest niezrozumiałe. Mimo młodego wieku odczuwa niepewność i strach o życie swoje i najbliższych. Doświadcza terroru i szaleństwa wojny. Zostaje rozdzielona z rodzicami i rodzeństwem, zaczyna wędrówkę po domach zastępczych, aż w końcu trafia do domu babci, gdzie spotyka rodzeństwo. Cała rodzina musi ukrywać się w piwnicy w obliczu bombardowań i nalotów. Pewnego dnia zostają wyrzuceni z domu przez Niemców i skazani na wygnanie, jednak udaje się im uciec. Ukrywają się w piwnicy zaprzyjaźnionej sąsiadki i tam przeczekują przejście frontu. po tym wracają do zdewastowanego domku letniskowego i mierzą się z mroźną zimą. W końcu docierają do Stoczka, gdzie ciocia Ola prowadzi schronisko dla sierot wojennych. Tam rodzinę zastaje długo wyczekiwany koniec wojny oraz spotkanie z ojcem.
Uczniowie klasy 3b znali treść książki i wykonywali przygotowane przeze mnie ćwiczenia (uzupełniali krzyżówkę, porządkowali plan wydarzeń i bezbłędnie wykonywali ćwiczenia interaktywne w aplikacji Wordwall). Spotkanie było bardzo miłe. Dziękuję wychowawczyni pani Ewie Spychalskiej za zaproszenie i umożliwienie przeprowadzenia zajęć.
B. Sieradzka
Sprzątanie z leśnikiem
- 48
Akcja "Sprzątania Świata", która odbyła się w naszej szkole z udziałem leśnika oraz najmłodszych klas 1 - 3 była wyjątkowym wydarzeniem, które zjednoczyło uczniów, nauczycieli oraz lokalną społeczność w trosce o środowisko. Spotkanie rozpoczęło się krótką prelekcją leśnika, który opowiedział nam o roli lasów w ekosystemie oraz o negatywnym wpływie odpadów na przyrodę. Podkreślił, jak ważne jest dbanie o czystość terenów zielonych, a także odpowiednie segregowanie śmieci.
Po wprowadzeniu podzieliliśmy się na grupy i ruszyliśmy do pracy. Wspólnie sprzątaliśmy tereny wokół szkoły, zbierając plastik, papier i inne odpady. Leśnik towarzyszył nam podczas całej akcji, dzieląc się ciekawostkami na temat przyrody i wskazując, jak możemy chronić lokalne ekosystemy na co dzień.
Akcja nie tylko pozwoliła nam oczyścić najbliższą okolicę, ale także nauczyła nas, jak wielką wartość mają nawet drobne działania na rzecz środowiska. Na zakończenie leśnik podsumował wyniki naszej pracy i zaprosił wszystkich do dalszego angażowania się w inicjatywy proekologiczne. Takich jak Akcja #zabierz 5 z lasu. https://www.krosno.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/zabierz-5-z-lasu-czyli-spoleczna-akcja
Było to inspirujące wydarzenie, które pokazało, że razem możemy zadbać o przyszłość naszej planety.
Pomoc dla powodzian
- 12
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli się do naszej zbiórki! Kolejny raz okazali Państwo wielkie serce.
Wszystko co zebraliśmy już dziś trafi dzięki firmie Rezbir do najbardziej potrzebujących rodzin.
Jednocześnie przypominamy, że nadal trwa zbiórka darów, które zostaną przekazane fundacji Caritas.
Dobro wraca!
"Legenda o poznańskich koziołkach" w klasie 4a
W piątek 20 września 2024 r. uczniowie klasy 4a podczas lekcji bibliotecznej wysłuchali "Legendy o poznańskich koziołkach". Dowiedzieli się, że w 1551 roku rozbudowano poznański ratusz. Rajcy miejscy zlecili wykonanie ratuszowego zegara znanemu wówczas mistrzowi Bartłomiejowi. Było to wielkie wydarzenie, więc zaplanowano również wydanie uczty, na której mieli pojawić się dostojni goście, nawet wojewoda z małżonką. Głównym daniem miała być pieczeń z udźca sarniego. Jednak podczas pieczenia spadła ona w ogień. Kucharz Gąska wysłał swojego pomocnika Piotrusia po nowe mięso do rzeźni. Jednak chłopiec nic już tam nie znalazł i udał się za mury miasta, gdzie na łące pasły się dwa małe koziołki. Chłopiec pognał je do ratusza, jednak rozbrykane koziołki uciekły kucharzom i wbiegły na ratuszową wieżę, a potem bodły się tam, na co patrzyli ludzie zgromadzeni pod ratuszem oraz wojewoda. Sytuacja ta wszystkich rozbawiła. Koziołki bezpiecznie sprowadzono z wieży i oddano właścicielce, którą była uboga wdowa. Wojewoda zaś, rozbawiony sytuacją, darował Piotrusiowi kradzież i polecił mistrzowi Bartłomiejowi wzbogacenie mechanizmu zegara o dwa trykające się koziołki. Tak też się stało i do dziś możemy je podziwiać w Poznaniu.
Po wysłuchaniu uczniowie otrzymali zadanie. Musieli uzupełnić przygotowaną przeze mnie krzyżówkę. Dzieci, które uważnie słuchały bez problemu wykonały zadanie.
B. Sieradzka
Akcja Sprzątanie Świata - Polska 2024
- 14
W tym roku obchodzimy 31. akcję Sprzątanie Świata - Polska. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Na straży czystej Ziemi". W piątek - 20 września uczniowie naszej szkoły zaopatrzeni w worki, rękawice oraz pełni pozytywnej energii wraz z opiekunami już od rana sprzątali obejście szkoły. Na piątej lekcji wszyscy uczestniczyli w apelu promującym to wydarzenie przygotowanym pod kierunkiem pani Lucyny Boruty - Olszewskiej i pani Weroniki Szczepaniak.
Apel z okazji akcji "Sprzątanie Świata"
- 6
"Sprzątanie Świata" to globalna i ekologiczna akcja, która łączy powszechną manifestację przeciw zaśmiecaniu środowiska z pracą społeczną nad jego oczyszczaniem. Celem tej akcji jest budowanie wspólnej odpowiedzialności za stan naszego miejsca życia. Tegoroczna 31. akcja przebiegała pod hasłem: "Na straży czystej Ziemi". Z tej okazji 20 września 2024 r. w naszej szkole odbył się apel, który przeprowadzili uczniowie Jowita Witczak, Dagmara Kubaś, Antoni Marcinkowski, Jagoda Strzykalska, Kacper Szymkowiak, Brajan Ignasiak, Agata Jankowska, Marta Sobiszewska pod kierunkiem p. Lucyny i Weronki. Uczennica klasy IIIb Jagoda Półrolniczak zaśpiewała piosenkę pt: "Zielony dom". W czasie apelu poruszono zagadnienia dotyczące śmiecenia i segregacji odpadów. Zwrócono uwagę, że mimo upływu tylu lat, musimy sprzątać nasz świat bo ciągle śmiecimy. Apel zakończono przesłaniem: "Tak dla zasady - zawsze segregujemy odpady".
Kropkowany Dzień Kropki
Uczniowie klasy 5a na godzinie z wychowawcą świętowali 16 września 2024 r. Dzień Kropki. Z tej okazji najpierw obejrzeli film opowiadający o tym, skąd w naszym kalendarzu wzięło się takie święto. Następnie sami wykonali różnego rodzaju prace plastyczne składające się z samych kropek. To były bardzo inspirujące zajęcia.
Dzień Kropki w klasach I - III
- 56
Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy twórcze wypełnione były kolorowymi kropkami.
"Lekturowe potyczki" w klasie 3a
- 1
W poniedziałek 16 września 2024 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu "Lekturowe potyczki", tym razem w klasie 3a. Uczniowie z wychowawczynią przeczytali wcześniej książkę Joanny Papuzińskiej "Asiunia". To piękna i wzruszająca książka, która porusza trudny dla dzieci temat.Autorka ukazuje wojnę z perspektywy dziecka.
Dla kilkuletniej bohaterki wszystko wokół niej jest niezrozumiałe. Mimo młodego wieku odczuwa niepewność i strach o życie swoje i najbliższych. Doświadcza terroru i szaleństwa wojny. Zostaje rozdzielona z rodzicami i rodzeństwem, zaczyna wędrówkę po domach zastępczych, aż w końcu trafia do domu babci, gdzie spotyka rodzeństwo. Cała rodzina musi ukrywać się w piwnicy w obliczu bombardowań i nalotów. Pewnego dnia zostają wyrzuceni z domu przez Niemców i skazani na wygnanie, jednak udaje się im uciec. Ukrywają się w piwnicy zaprzyjaźnionej sąsiadki i tam przeczekują przejście frontu. po tym wracają do zdewastowanego domku letniskowego i mierzą się z mroźną zimą. w końcu docierają do Stoczka, gdzie ciocia Ola prowadzi schronisko dla sierot wojennych. Tam rodzinę zastaje długo wyczekiwany koniec wojny oraz spotkanie z ojcem.
Trzecioklasiści świetnie znali treść książki, bez najmniejszego problemu wykonywali przygotowane przeze mnie ćwiczenia (uzupełniali krzyżówkę, porządkowali plan wydarzeń i bezbłędnie wykonywali ćwiczenia interaktywne w aplikacji Wordwall). Spotkanie było bardzo miłe. Dziękuję wychowawczyni pani Monice Nadobnej-Rojewskiej za zaproszenie i umożliwienie przeprowadzenia zajęć
B. Sieradzka
Akcja biblioteki szkolnej "Podaruj książkę"
Biblioteka szkolna zaprosiła do wzięcia udziału w akcji "Podaruj książkę szkolnej bibliotece". Pierwsze książki - dary czekają już na czytelników.Bardzo dziękuję: B. Sieradzka